avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata 2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata 2010

In octombrie 2010 implinesc 55 ani. Am deja vechime 30 ani in cimpul muncii. In cel tirziu 2 lunii voi fi disponibilizata de la S.C.OMV PETROM.
IN ACESTE CONDITII , POT SA MA PENSIONEZ ANTICIPAT ? La virsta mea nimeni nu ma mai angajeaza. Sa intru in somaj ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:45, 20 Mai 2010
Va puteti pensiona la limita de virsta in 2020 octombrie .Anticipat doar in 2015 octombrie cu cinci ani inainte de implinirea virstei standard. Poate ati lucrat cumva in grupa a II a de munca si poate mai aveti citiva ani reducere?
1. Deoarece sunteti femeie legea va permite sa solicitati pensie anitipata partiala la 55 de ani (oct. 2010) daca aveti stagiul complet de cotizare de 30 de ani.
2. Problema este ca se asteapta un act normativ din partea Guvernului care va suspenda pensionarile anticipate, cu data de 01.06.2010, pana la aparitia noii lei a pensiilor.
3. Asa ca tineti aproape de noi sa vedem ce apare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partial niko_a niko_a Sunt nascuta in 1955 mai 25.Lucrez de 31 ani din care 9 ani si 8 luni am gr II. In cazul in care ma pensionez la inplinirea virstei de 55 ani ,deci in 2010 ... (vezi toată discuția)
Vârsta pensionare roman gheorghe roman gheorghe Învăţătoare, născută la data de 01 01 1955, lucrez din data de 01 09 1975 , la ce dată pot ieşi la pensie anticipată fără diminuare din pensie? (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala la 55 ani cu 35 ani vechime neintrerupta in invatamant? ContSters224470 ContSters224470 Mama mea e nascuta in septembrie 1956 (55 ani impliniti). Are 35 de ani vechime (neintrerupta) in invatamant (ca educatoare). Conform casei de pensii Suceava, ... (vezi toată discuția)