Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata 2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata 2010

In octombrie 2010 implinesc 55 ani. Am deja vechime 30 ani in cimpul muncii. In cel tirziu 2 lunii voi fi disponibilizata de la S.C.OMV PETROM.
IN ACESTE CONDITII , POT SA MA PENSIONEZ ANTICIPAT ? La virsta mea nimeni nu ma mai angajeaza. Sa intru in somaj ?
Va puteti pensiona la limita de virsta in 2020 octombrie .Anticipat doar in 2015 octombrie cu cinci ani inainte de implinirea virstei standard. Poate ati lucrat cumva in grupa a II a de munca si poate mai aveti citiva ani reducere?
1. Deoarece sunteti femeie legea va permite sa solicitati pensie anitipata partiala la 55 de ani (oct. 2010) daca aveti stagiul complet de cotizare de 30 de ani.
2. Problema este ca se asteapta un act normativ din partea Guvernului care va suspenda pensionarile anticipate, cu data de 01.06.2010, pana la aparitia noii lei a pensiilor.
3. Asa ca tineti aproape de noi sa vedem ce apare!