Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cerere de revizuire - motive, etc.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cerere de revizuire - motive, etc.

Daca formulezi o cerere de revizuire in care sunt invocate motivele mentionate la pct.1, 2 art.322 Codpr.civ dar si pct.7 al aceluiasi articol, ce soliciti: anularea hotararii atacate, schimbarea hotararii ??
anularea...
Raspunsul la intrebarea dvs il da prevederile art. 327 cod procedura civila.
"Daca instanta incuviinteaza cererea de revizuire, ea va schimba, in tot sau in parte, hotararea atacata, iar in cazul hotararilor definitive potrivnice, ea va anula cea din urma hotarare. Se va face aratare de hotararea data in revizuire, in josul originalului hotararii revizuite."
Va rog sa ma lamuriti :
1. in cazul asta fac doua cereri, una catre ICCJ si una catre Curtea de Apel, sau numai una singura (e vorba de doua decizii ale Curtii de Apel)?
2. Decizia potrivnica nu este in totalitate potrivnica ci numai in parte in sensul ca a mentinut autoritatea de lucru judecat pentru o perioada iar pentru perioada ramasa a trimis cauza spre rejudecare. Dupa rejudecare s-a facut iarasi recurs, iar instanta de recurs s-a pronuntat pentru toata perioada fara sa tina cont de autoritatea de lucru judecat din prima decizie .