avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare investitie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare investitie

Am investit in apartamentul matusii mele pt. a-l renova. aceastane-a promis, mie si sotiei ca ne ramane noua, ea neavand cui sa-l lase. dar nu de mult timp ne-a scos afara din casa fara sa ne dea nimic din ceea ce am investit. Pot face ceva ca sa-mi recuperez investitia?
Cel mai recent răspuns: ContSters36411 , utilizator 20:03, 20 Mai 2010
Teoretic aveti un drept de creanta asupra sumelor investite in imbunatatirea apartamentului, care trebuie insa probate. Temeiul juridic l-ar putea constitui faptul juridic licit ca izvor de obligatii, respectiv imbogatirea fara justa cauza . Desi Codul Civil roman nu consacra explicit aceasta institutie juridica, principiul isi gaseste aplicare in diferite situatii ca, de pilda, in cazul constructiilor pe terenul altuia (art.494 C.civ.) si poate fi extins si in situatia dvs., intrucat aceasta institutie implica un fapt juridic care consta in marirea patrimoniului unei persoane, fara temei legitim, prin diminuarea patrimoniului altei persoane. Actiunea introdusa de cel saracit, denumita "de in rem verso", poate aduce ca sanctiune tocmai reducerea patrimoniului celui imbogatit pana la reconstituirea celui saracit, respectiv plata catre reclamant a sumelor de bani echivalente cu plusul adus patrimoniului paratei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care ar fi cea mai buna cale de atac in instanta in cadrul stabilirii masei succesorale? chckcarmen chckcarmen Mii de scuze pt. lungimea textului, am sperat sa va evit cautarea unor articole. Suntem 2 frati, amandoi stabiliti in strainatate de peste 15 ani. Tata a ... (vezi toată discuția)
Plata efectuata, prestatie neefectuata oana M oana M buna ziua doresc sfaturi juridice cu privire la urmatoarea situatie: in ianuarie am eliberat o fila cec reprezentand (cu documente) plata in avans 100% a ... (vezi toată discuția)
Racordare energie electrica vasiledorin vasiledorin Am costruit o casa intr-o zona unde energia electrica era la o distanta de aporx. 200 m. Dupa terminarea constructiei am apelat impreuna cu 5 vecini la cei de ... (vezi toată discuția)