Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare investitie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare investitie

Am investit in apartamentul matusii mele pt. a-l renova. aceastane-a promis, mie si sotiei ca ne ramane noua, ea neavand cui sa-l lase. dar nu de mult timp ne-a scos afara din casa fara sa ne dea nimic din ceea ce am investit. Pot face ceva ca sa-mi recuperez investitia?
Teoretic aveti un drept de creanta asupra sumelor investite in imbunatatirea apartamentului, care trebuie insa probate. Temeiul juridic l-ar putea constitui faptul juridic licit ca izvor de obligatii, respectiv imbogatirea fara justa cauza . Desi Codul Civil roman nu consacra explicit aceasta institutie juridica, principiul isi gaseste aplicare in diferite situatii ca, de pilda, in cazul constructiilor pe terenul altuia (art.494 C.civ.) si poate fi extins si in situatia dvs., intrucat aceasta institutie implica un fapt juridic care consta in marirea patrimoniului unei persoane, fara temei legitim, prin diminuarea patrimoniului altei persoane. Actiunea introdusa de cel saracit, denumita "de in rem verso", poate aduce ca sanctiune tocmai reducerea patrimoniului celui imbogatit pana la reconstituirea celui saracit, respectiv plata catre reclamant a sumelor de bani echivalente cu plusul adus patrimoniului paratei.