Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie incetare cim 65/1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie incetare cim 65/1

buna seara!

Doresc o lamurire in urmatoarea problema.Vineri 21/05/2010 este ultima zi de preaviz al unui angajat.Daca luni este considerata zi libera, eu pot sa-i trec in decizie data de 24/05/2010 ca data de incetare ?Si cand pot sa duc revisalul la itm?Vineri sau marti?
Mentionez ca vineri este ultima zi lucratoare.
multumesc anticipat
surdoiu, utilizator
C.i.m. va inceta la data expirarii termenului de preaviz , adica 21.05.2010.
Revisalul se va transmite, potrivit noilor reglementari, in data de 21.05.2010.
Multumesc.
Dar 21/05/2010 este ultima zi de lucru.
In acest caz?
Daca 21/05 este ultima zi de lucru, puteti sa ii faceti incetarea cu data de 25.05.2010 si tot atunci sa ii inregistrati incetarea in revisal.
Daca 21 mai este ultima zi de preaviz...atunci contractul ii inceteaza cu 22 mai....si in decizie treci ca data de incetare 22 mai...25 mai poate fi data deciziei...adica decizia nr..../25.05.2010.
In Revisal cred ca trebuie sa declari incetarea de azi...mai bine mai devreme..decat mai tarziu..
Un CIM poate fi incetat si cu o zi nelucratoare.