Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere contractului de munca

Am fost anuntat ca mi se desface contractul de munca, pe baza unei abateri disciplinare - intarzierea cu o ora de la locul de munca, intro duminica, desi nu sunt pontat respectiv platit sambata si duminica. Am refuzat sa imi dau demisia si mi s-a spus ca imi vor desface contractul de munca.
Intrebarea mea este ce pot sa fac, care sunt urmarile desfacerii "disciplinare" sau "de incompetenta", (cum au denumit-o ei), a contractului de munca, ce castig si ce pierd daca merg mai departe in instanta.
Daca era intr-o duminica si pe deasupra nici nu esti platit pentru asta trimitei la plimbare si punele in vedere ca vei sesiza ITM teritorial.
Daca mergi in instanta - c eia ce nu cred ca o sa se intample, pentru ca nu cred sa fie cineva tampit sa riste dreptu de a functina doar pt a da exemplu - vei primi retroactiv bani pt orele suplimentare care nu ti s-au platit, plata daune si obligarea angajatorului sa te reintegreze.

Eu zic sa te duci cu ei in instanta - dupa depunerea cazului negociezi cu ei - si dupa toata lumea o sa fie fericita.

Am fost anuntat ca mi se desface contractul de munca, pe baza unei abateri disciplinare - intarzierea cu o ora de la locul de munca, intro duminica, desi nu sunt pontat respectiv platit sambata si duminica. Am refuzat sa imi dau demisia si mi s-a spus ca imi vor desface contractul de munca.
Intrebarea mea este ce pot sa fac, care sunt urmarile desfacerii "disciplinare" sau "de incompetenta", (cum au denumit-o ei), a contractului de munca, ce castig si ce pierd daca merg mai departe in instanta.

contestarea deciziei, caca in CIM nu e prevazuta munca in timpul sarbatorilor legale;)

Am fost anuntat ca mi se desface contractul de munca, pe baza unei abateri disciplinare - intarzierea cu o ora de la locul de munca, intro duminica, desi nu sunt pontat respectiv platit sambata si duminica. Am refuzat sa imi dau demisia si mi s-a spus ca imi vor desface contractul de munca.
Intrebarea mea este ce pot sa fac, care sunt urmarile desfacerii "disciplinare" sau "de incompetenta", (cum au denumit-o ei), a contractului de munca, ce castig si ce pierd daca merg mai departe in instanta.

Pentru inceput, trebuie sa iti spun ca sunt doua notiuni diferite. "desfacerea disciplinara" si "desfacerea pentru incompetenta" a contractului individual de munca.
In ambele cazuri, angajatorul are obligatia sa probeze.
In cazuri disciplinare, trebuie sa intocmeasca un dosar in care sa apara ca a efectuat cercetarea abaterii disciplinare, iar in cazurile de incompetenta profesionala trebuie sa probeze cu acte ca sunteti incompetent.
Ambele situatii sunt putin cam greu de dovedit, cand exista rea intentie din partea angajatorului, tocmai de aceea angajatoirul v-a solicitat demisia. Sperand ca va intimidati si acceptati.
Parerea mea: daca va simtiti stapan pe situatie si dispuneti si de o situatie materiala care va permite sa ramaneti fara venit o anumita perioada de timp, dati-l in judecata. Ve-ti avea castig de cauza in cazul in care exista vre-un abuz.
Dar, tot la fel de bine pot sa va spun, "dragoste cu sila nu se face". Lasati-l in plata Domnului si cautati un alt angajator.

Am fost anuntat ca mi se desface contractul de munca, pe baza unei abateri disciplinare - intarzierea cu o ora de la locul de munca, intro duminica, desi nu sunt pontat respectiv platit sambata si duminica. Am refuzat sa imi dau demisia si mi s-a spus ca imi vor desface contractul de munca.
Intrebarea mea este ce pot sa fac, care sunt urmarile desfacerii "disciplinare" sau "de incompetenta", (cum au denumit-o ei), a contractului de munca, ce castig si ce pierd daca merg mai departe in instanta.

Pentru inceput, trebuie sa iti spun ca sunt doua notiuni diferite. "desfacerea disciplinara" si "desfacerea pentru incompetenta" a contractului individual de munca.
In ambele cazuri, angajatorul are obligatia sa probeze.
In cazuri disciplinare, trebuie sa intocmeasca un dosar in care sa apara ca a efectuat cercetarea abaterii disciplinare, iar in cazurile de incompetenta profesionala trebuie sa probeze cu acte ca sunteti incompetent.
Ambele situatii sunt putin cam greu de dovedit, cand exista rea intentie din partea angajatorului, tocmai de aceea angajatoirul v-a solicitat demisia. Sperand ca va intimidati si acceptati.
Parerea mea: daca va simtiti stapan pe situatie si dispuneti si de o situatie materiala care va permite sa ramaneti fara venit o anumita perioada de timp, dati-l in judecata. Ve-ti avea castig de cauza in cazul in care exista vre-un abuz.
Dar, tot la fel de bine pot sa va spun, "dragoste cu sila nu se face". Lasati-l in plata Domnului si cautati un alt angajator.
Multumesc de sfaturi, si ca sa va mai spun, marele director de resurse umane imi spune ca din data de 16.04, adica luni va face decizia de concediere, si nu trebuie sa ma mai duc la lucru. Binenteles luni nu ma prezint la lucru, asteptand decizia pentru a o contesta, ca sa poata marele "rahat" de director de resurse umane sa ceara sefului meu direct sa imi mai faca un referat. Dar nu am stat nici eu pe ganduri si de luni m-am imbolnavit si binenteles mi-am luat concediu medical. Asa ca m-am ales cu inca un referat de data aceasta facut in timp ce eram in concediu medical. Deocamdata astept alte provocari, se pare ca nu au cum sa ma dea afara, iar eu vreau sa se afle cine conduce ditamai compania multinationala.
Astept in continuare sugestii si pareri. Multumesc