Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... metoda calcul pensie alimentara minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

metoda calcul pensie alimentara minor

persoana care trebuie sa plateasca, are un copil dintr-o casatorie anterioara pentru care acum plateste o pensie alimentara, dar mai nou, mai are un copil cu actuala sotie. cum se calculeaza pensia pentru primul copil in aceste conditii? procentul de 25%-30% din venitul mediu pe ultimele 6 luni cum se imparte acum cand exista cel de-al doilea copil?
Se dau de obicei acelasi drepturi copiiilor.Adica 2/3 din venitul tatalui se imparte in mod egal la cei doi copii.
Trebuie sa introduca pe roulul instantei o actiune de reducere pensie, urmand sa face dovada cu certificatul de nastere celui de-al doilea minor si astfel pensia pentru primul minor se va reduce de la 25% la 16.5%. din ventul net pe care il realizeaza.