Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie Alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie Alimentara

Buna ziua,

Sotul meu plateste pensie alimentara 25% din salariu pentru copil din casnicia anterioara. In cazul in care salariul sau va creste si in conditiile in care a aparut al doilea copil...in cascnicia actuala, cum se va calcula pensia alimentara pentru primul copil?

Multumesc
Daca se mentioneaza o suma fixa, pensia va ramane aceeasi.Daca este sub forma unui procent se va aplica la salariul nou, caz in care sotul ar fi bine sa faca actiune pentru diminuarea pensiei tinand cont ca are alt copil.
Va trebui sa introduca actiune in instanta pentru reducerea pensiei de intretinere a primului copil la 16,5% motivat de faptul ca mai are in intretinere un minor.
Este necesara formularea unei actiuni avand ca obiect reducere pensie, urmand sa faca dovada in fata instantei , nasterii celui de-al doilea copil ( cu certificatul de nastere al acestuia ).
Procentul in urma reducerii va fi de 16.5 % din venitul net pe care il realizeaza.