Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cainii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cainii

Buna ziua,
Se poate ca adiministratora blocului sa-i oblige pe detinatorii de animale sa plateasca lunar o taxa de 5 lei? este legal? Si....mai este legal ca aceiasi administratora sa ne oblige sa platim lunar cate 100 lei pe cei care avem boxe la subsolul blocului? Mentionez ca suntem asociatie de proprietari si ca nu a venit nimeni sa ne intrebe dc suntem de acord sau nu
Multumesc frumos,
Dar ce zice administratora ca face cu banii? Nu este legal deloc!!!!
Administratora nu detine calitatea sa dispuna in cadrul asociatiei ,fiind angajat al acesteia
Legal nu este prevazut
Pentru a dispune astfel de masuri trebuiesc indeplinite urmatoarele cerinte
-sa fie infiintata asociatie de proprietari,cu personalitate juridica si cod fiscal
-in statutul asociatiei sau in regulamentul de ordine interioara sa existe prevederea conform careia comitetul executiv sau adunarea generala pot adopta masuri pentru detinatorii de animale de casa din cadrul asociatiei,care produc neplaceri sau costuri suplimentare
-comitetul executiv sau adunarea generala a proprietarilor sa dispuna o hotarare ,
care se consemneaza in registrul de procese verbale
-decizia trebuie sa prevada justificarea taxei
-decizia trebuie sa contina si valoarea taxei lunare,pe parcursul anului in curs
Aceasta suma se inscrie in lista de plata lunara,in dreptul proprietarului/
prorietarilor detinatori de animale la rubrica cheltuieli pe beneficiari
aceasta asa zisa taxa de animale...se poate doar daca AG sau CExecutiv hot.aceste lucruri. administratorul nu are puterea de a hot.de la sine putere, ea doar pune in aplicare hot. AG si CE, ca daia sunt foruri de decizie.
vorbiti cu presedintele de asociatie, membri comitet...si aflati de la ei, ca daia sunt in functiile de conducere ale asociatiei.
sibcon a scris:

Dar ce zice administratora ca face cu banii? Nu este legal deloc!!!!

E mai putin important ce zice ca face cu banii, intrebarea e DE CE si mai ales IN BAZA A CE?

Legal poate sa fie sau nu dar inainte de a putea exprima o opinie cllarissa trebuie sa puna niste intrebari :D
RaDracones, utilizator
RaDracones a scris:

E mai putin important ce zice ca face cu banii.intrebarea e DE CE si mai ales IN BAZA A CE?

Intr-o asociatie de proprietari, este foarte important ce se face cu banii
Banii sunt motivul real ,pentru care majoritatea presedintilor,cenzorilor ,cand apuca un mandat,isi realizeaza "bisericutele ",astfel incat sa poata beneficia de facilitatile functiei,o perioada cat mai indelungata
Ca proprietari in imobil ,de cate ori vi s-au comunicat si restituit dobanzile aferente fondurilor personale (rulment ,reparatii,altele),detinute in conturi bancare cu titular asociatia de proprietari?
ynocentta, utilizator