Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Somatie si titlu executoriu emis de Consiliul Local ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Somatie si titlu executoriu emis de Consiliul Local sector 3

Mama mea a primit ieri 20.05.2010 o somatie insotita de titlu executoriu emisa in 21.04.2010 de catre Consiliul Local sector 3 - directia Impozite si taxe locale pentru impozitul pe cladiri datorat pe primul trimestru al anului in curs. Nu avem dreptul sa platim impozitul la sfarsit de an si ne asumam penalitatile??
Ba da. Guvernul caută bani!!!!!!!!!!!
intrucat termenul de plata pentru prima transa a impozitului este 31 martie, acesta a expirat, iar dupa aceasta data directia de taxe si impozite este indreptatita sa recurga la masuri de executare silita.
executarea silita nu va exonereaza de la plata majorarilor de intarziere de 0,1% pe zi.
incepand cu 1 iulie 2010, majorarea va fi de 2% din cuantumul obligatiei neachitate, pentru fiecare luna sau fractiune din luna.