avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obtinere brevet turism
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obtinere brevet turism

Buna ziua,

Am o nelamurire. Pentru obtinerea brevetului de turism, facultatea si masterul in domeniul turismului echivaleaza 2 ani de experienta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:40, 21 Mai 2010
In vederea obtinerii brevetului de turism persoana in cauza trebuie sa prezinte urmatoarea documentatie:
a) cerere;
b) dovada privind detinerea permisului de munca in Romania, in cazul cetatenilor straini;
c) curriculum vitae cu precizarea expresa a pregatirii profesionale si a experientei profesionale, precum si cu urmatoarea declaratie: "Declar pe propria raspundere ca datele cuprinse in prezentul inscris sunt reale, iar in cazul in care se constata contrariul, sa imi fie anulat brevetul de turism.";
d) copie de pe actul de identitate;
e) copii de pe actele care atesta pregatirea profesionala;
f) copii de pe documentele de atestare a perioadei lucrate in turism;
g) atestat de limba straina de circulatie internationala, cu exceptia cabanierului si a directorului agentiei de turism detailiste;
h) atestat de limbă romana pentru cetatenii straini;
i) certificat de cazier judiciar.

Facultatea si masterul in domeniul turismului nu echivaleaza 2 ani de experienta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare firma turism caen 5510 mirela rotaru mirela rotaru Buna ziua, doresc sa infiintez o firma cu domeniul de activitate in turism, cod CAEN 5510, va rog sa imi spuneti ce formalitati trebuiesc indeplinite si in ce ... (vezi toată discuția)
Obtinere brevet de turism cico2cico cico2cico Buna ziua. Obtinerea brevetului pentru functia de Director restaurant, este posibila si daca am terminat 10 clase + Scola profesionala (in alt domeniu decat ... (vezi toată discuția)
Brevet turism Monica83 Monica83 buna ziua Am o nelamurire. Pentru obtinerea brevetului de turism, pentru director agentie detailista, mai este nevoie de atestatul pentru limba straina? Am ... (vezi toată discuția)