Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obtinere brevet turism
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obtinere brevet turism

Buna ziua,

Am o nelamurire. Pentru obtinerea brevetului de turism, facultatea si masterul in domeniul turismului echivaleaza 2 ani de experienta?
In vederea obtinerii brevetului de turism persoana in cauza trebuie sa prezinte urmatoarea documentatie:
a) cerere;
b) dovada privind detinerea permisului de munca in Romania, in cazul cetatenilor straini;
c) curriculum vitae cu precizarea expresa a pregatirii profesionale si a experientei profesionale, precum si cu urmatoarea declaratie: "Declar pe propria raspundere ca datele cuprinse in prezentul inscris sunt reale, iar in cazul in care se constata contrariul, sa imi fie anulat brevetul de turism.";
d) copie de pe actul de identitate;
e) copii de pe actele care atesta pregatirea profesionala;
f) copii de pe documentele de atestare a perioadei lucrate in turism;
g) atestat de limba straina de circulatie internationala, cu exceptia cabanierului si a directorului agentiei de turism detailiste;
h) atestat de limbă romana pentru cetatenii straini;
i) certificat de cazier judiciar.

Facultatea si masterul in domeniul turismului nu echivaleaza 2 ani de experienta.