Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Brevet turism
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Brevet turism

buna ziua
Am o nelamurire. Pentru obtinerea brevetului de turism, pentru director agentie detailista, mai este nevoie de atestatul pentru limba straina? Am vechime in turism 2 ani si jumatate, si as dori sa stiu daca vreau sa obtin brevetul ce acte sunt necesare mai exact.

Va multumesc
Trebuie sa aveti un atestat de limba straina de circulatie internationala.
Ca pregatire profesionala trebuie:
-sa fiti absolvent cu examen de licenta al unei facultati acreditate cu profil de turism si sa aveti minim 2 ani experienta in domeniu sau sa aveti diploma de absolvire a unui curs de formare manageriala de minim 6 luni;
-sa fiti absolvent cu examen de licenta al unei facultati acreditate, indiferent de profil, in acest caz fiind obligatorie experienta in domeniu;
-sa fiti absolventul unei scoli post-liceale sau al unui liceu (cu profil de turism sau nu, in cazul in care este alt profil se va mari perioada de experienta minima obligatorie) si:
- sa faca dovada experientei in domeniu
- sa fie absolvent al unui curs de formare manageriala in industria hoteliera si turistica, specific functiei
George David, Contabil