Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA in turism
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA in turism

Doresc sa ma ajutati cu o informatie.
Am terminat un curs de agent de turism/ghid local (neavand o alta pregatire in domeniul turismului) si doresc sa infiintez un pfa dar am inteles ca pot lucra numai ca ghid nu ca si agent de turism decat daca as colabora cu agentii de turism.De ce?
Nu ma pot incadra in codul caen 7990-alte servicii de rezervare si asistenta turistica?
Daca nu...ce ma sfatuiti sa fac?Am renuntat la modalitatea de a ma angaja/colabora cu alte agentii de turism deoarece acestea pur si simplu nu ma baga in seama.
Multumesc
Pentru a infinta si conduce o agentie de turism indiferent ca functionati ca PFA sau SRL aveti nevoie de un brevet de turism iar pentru a putea vinde pachete turistice aveti nevoie de o licenta in turism.
Pentru obtinerea brevetului de turism trebuie sa faceti dovada absolvirii cu examen de licenta, a unei facultati acreditate cu profil de turism sau sa aveti o vechime de min. 5 ani in domeniu si sa detineti un atestat de limba straina.