Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere disciplinara

daca sunt angajat la o firma.si de 6 luni nu mi-au oferit contract de navigatie ci doare salariu in lei la uscat de 500 ron. si acum am gasit o firma sa plec in alta parte, am plecat dar nu am anunt ca plec.am primit acasa convocare pentru faptul ca nu pot fi contactat telefonic. in convocare spune ca daca nu ma prezint voi fi concediat conform art61 alin a din codul muncii. ce pot pati ? ce pot face ?
Nu patiti nimic....doar ca incetarea raporturilor de munca se va face pe motive disciplinare .
De ce nu v-ati depus demisia si sa motivati faptul ca ei nu au indeplinit conditiile prevazute in contractul individual de munca, respectiv plata salariului. Astfel nu erati obligat sa efectuati preavizul.
Ceea ce vi se poate intampla , este desfacerea CIM in baza art 61 lit a) din codul muncii. Puteti sa va prezentati la data si ora stabilita pentru cercetarea disciplinara si sa precizati faptul ca ati plecat datorita neplatii salariului.... Insa asta nu inseamna ca nu trebuia sa ii anuntati.
Bafta....