Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As dorii s-a stiu in ce conditii la un proces pot cere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As dorii s-a stiu in ce conditii la un proces pot cere alt judecator?

Am un proces de doi ani de zile care nici macar nu a inceput,santem de abia la anscrieri,am fost in doi ani de zile la tribunalul respectiv si am cerut s-a vad dosarul si de fiecare data mii s-a spus ca dosarul nu este la arhiva,ca nu a venit de la instanta.Am incercat de vre-o 7 ori si la perioada de doua trei ,saptamani,chiar o luna, dupa ce a fost data de judecata,Am aflat la un moment dat ca dosarul se afla la judecatoare.
Nu puteti decat recuza judecatorul...
Cererea de recuzare a judecatorului poate fi facuta atat in scris cat si oral, pentru urmatoarele motive:

- Judecatorii care sunt soti, rude sau afini intre ei, pana la gradul al patrulea inclusiv, nu pot face parte din acelasi complet de judecata;

- Judecatorul care a luat parte la solutionarea unei cauze nu mai poate participa la judecarea aceleasi cauze intr-o cale de atac sau la judecarea cauzei dupa desfiintarea hotararii cu trimitere in apel sau dupa casarea cu trimitere in recurs;

- Nu mai poate participa la judecarea cauzei judecatorul care si-a exprimat anterior parerea cu privire la solutia care ar putea fi data in cauza;

- A pus in miscare actiunea penala sau a dispus trimiterea in judecata ori a pus concluzii in calitate de procuror la instanta de judecata, a solutionat propunerea de arestare preventiva ori de prelungire a arestarii preventive in cursul urmaririi penale;

- A fost reprezentant sau aparator al vreuneia din parti;

- A fost expert sau martor;

- Exista imprejurari din care rezulta ca este interesat sub orice forma el, sotul sau vreo ruda apropiata;

- Sotul, ruda sau afinul sau, pana la gradul al patrulea inclusiv a efectuat acte de urmarire penala, a supravegheat urmarirea penala, a solutionat propunerea de arestare preventiva ori de prelungire a arestarii preventive, in cursul urmaririi penale;

- Este sot, ruda sau afin, pana la gradul al patrulea inclusiv, cu una dintre parti sau cu avocatul ori mandatarul acesteia;

- Exista dusmanie intre el, sotul sau una dintre rudele sale pana la gradul al patrulea inclusiv si una dintre parti, sotul sau rudele acesteia pana la gradul al treilea inclusiv;

- Este tutore sau curator al uneia dintre parti;

- A primit liberalitati de la una dintre parti, avocatul sau mandatarul acesteia.

trebuie sa va incadrati strict in aceste motive
Puneti in vedere judecatorului sa se abtina, iar dca acesta nu se abtine,
cereri recuzarea acestuia pentru unul dintre motivele prevăzute de
art. 27 C.pr.civ.
În literatura juridică de specialitate, incompatibilitatea este prevăzută ca una din situaţiile importante care împiedică buna desfăşurare a procesului.
Incompatibilitatea, pentru a fi înlăturată, are prevăzut de lege două remedii procesuale: abţinerea şi recuzarea.
Abţinerea reprezintă posibilitatea judecătorului de a preciza că înţelege să nu mai participe la judecarea procesului, reprezentând totodată şi o obligaţie a judecătorului de a nu mai judeca procesul, dacă se găseşte în vreun motiv de incompatibilitate.