Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... S-e iau in considerare intr-un proces inregistrarile ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

S-e iau in considerare intr-un proces inregistrarile ca probe?

Pot constituii ca probe convorbirile {amenintarile prin telefon de catre o persoana fata de alta persoana?Va multumesc
Buna seara .
Doar dupa o verificare atenta a instantei de judecata asupra veridicitatii acesteia, pentru a nu fi contrafacuta, eventual printr-o expertiza dispusa de catre instanta .
Proba trebuie sa indeplineasca atributele probelor,adica sa fie concludenta, pertinenta,utila,legala,etc.
Da, daca sunt respectate prevederile art. 91, ind 1 s.urm C.Pr.pen
si sunt obtinute in conformitate cu aceste prevederi legale.
Pentru infractiunea de amenintare ...slabe sanse, dar incercati...
Daca amenintarile nu constitue temei pentru a induce o reala stare de teama si panica ,sanse reduse a fi acceptate ca si dovezi