Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitori

Buna ziua,

Tatal meu este proprietar de apartament, s-a recasatorit civil (apartamentul a fost cumparat inaintea celei de-a II a casatorii).
As vrea sa stiu ce se va intampla in situatia urmatoare:
- sa presupunem ca tatal meu va deceda, sotia supravietuitoare ce drepturi va avea la acest apartament? (daca se poate sa se faca referire extrasul din lege).

- Ce beneficiu ar avea daca ar face intabularea apartamentului (cadastru)? ar avantaja-o pe actuala sotie in vreun fel?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
@darie tudor, nu conteaza folosinta locuintei ci daca la data decesului va exista o sotie supravietuitoare. Daca va exista aceasta va avea un drept de mostenire alaturi de descendenti, drept ce ii este conferit prin lege, indiferent ca acest apartament este un bun propriu al defunctului.
Bunurile despre care faceti mentiune si despre care ati citit in literatura de specialitate sunt bunurile mobile care au servit celor 2 soti in gospodarie.
@ legally & DanielComan

Sunt teoretician, nu practician. Ma satisface feedback-ul "multumesc, mi-ati fost de mare folos".
Contradictorialitatea presupune existenta a unui procuror si a unui avocat. Cel mai slab pregatit pierde.
Stiu sa fiu infrant si, decat sa dezinformez, recunosc ingenuncherea.

M-ati convins 50,01%. Daca timp de 10 zile nu pot aduce dovezi contrare, m-ati luminat 100% si, daca nu o sa uit, va voi spune "Multumesc"
Sotia supravietuitoare mosteneste intotdeuna in concurs cu copii
sotului decedat.
Sotia supravietuitoare este sotia cu care autorul este casatorit la data
decesului si nu conteaza daca acesta a mai fost casatorit anterior.
Sotia supravietuitoare mosteneste intotdeauna in concurs cu copii autorului bunurile care compun masa succesorala, indiferent cand si cum au fost dobandite aceste bunuri.
Contradictorialitatea presupune intotdeauna doua parti cu interese contrarii, care nu neaparat pot fi un avocat si un procuror, ci pot fi doi avocati, fiecare
pentru una dintre parti(evident ca nu pentru aceeasi parte), pot fi doi justitiabili, care nu si-au angajat avocat.
Va multumesc pentru raspunsuri, asadar inteleg ca in caz de deces al tatalui meu Legea nr. 319/1944 (privind drepturile de mostenire ale sotului supravietuitor) ii confera actualei sotii dreptul la mostenire, mostenind 1/4 din masa succesorala.

Daca tatal meu ar face un testament sau act de donatie acestea pot fi atacate in instanta de catre actuala sotie?

Sau solutia cea mai buna ar fi sa faca act de vanzare cumparare pe numele unuia din copii (din cate stiu este inatacabil).

Va multumesc din nou anticipat pt raspuns.

julesa, utilizator
Varianta cu actul de vanzare-cumparare este cea mai buna.
Bine ar fi si daca ar divorta pana la data decesului, ca sa
numai existe sotie supravietuitoare.
La fel de bine ar fi si daca sotia ar deceda inaintea tatalui dvs.