avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Preluarea unui credit de nevoi personale de la o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Preluarea unui credit de nevoi personale de la o persoana pentru care am girat casa mea dar persoana respectiva nici nu vrea s-a plateasca si nici s-a predea creditul...

Am ajutat pe o persoana s-a contracteze un credit de nevoi personale cu ipoteca ,eu girand casa mea pentru creditul respectiv.Persoana dupa ce s-a vazut cu banii nu a mai platit creditul,eu fiind nevoita s-a platesc ratele la credit pentru ca banca s-a nu-mi ia casa.Persoana in cauza nu are nici un bun pe numele lui deci chiar daca il dau in judecata nu am cum recupera banii respectivi ,Am incercat s-a preiau eu ratele respective pe numele meu daca tot sant obligata s-a platesc ,banca a fost de acord dar persoana in cauza imprumutatul nu vrea sa-mi predea mie creditul,el vrea ca banca sa-mi ia mie casa.Intrebarea mea este cum il pot obliga s-a imi predea mie acel credit ca eu s-a nu mai am nici o legatura cu persoana in cauza mai ales ca el mai are si un card pe acel cont {banca ia blocat acel card ca el; s-a nu poata scoate bani dar in 20 ani? cine stie ce se poate intampla avand in vedere ca acel cont este pe numele lui .Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:16, 22 Mai 2010
:stunned:..situatie extrem de ciudata...singura solutie este sa achitati dvs creditul lunar..banca va va primi banii...
Avand in vedere cele mentionate,pentru a nu fi dvs executata ,va revine obligatia sa achitati integral creditul
Daca aveti cunostiinta ca beneficiarul scriptic al creditului ,este in situatie evident favorabila lui,puteti incerca o executare silita,daca acesta detine loc de munca ,
respectiv sa reusiti poprire pe drepturi salariale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nerespectarea hotararii de expedient cristina79 cristina79 Buna ziua. Am contractat un credit pt nevoi personale cu ipoteca in timpul casatoriei (garantat cu apartamentul fratelui fostului sot), credit pentru care a ... (vezi toată discuția)
Girant la "prieten" collen collen M-am bagat girant la prietena unui fost coleg pentru a recupera o suma care mi-o datora....Acum am primit tel de la banca ...rata este in urma cu 2 luni si ea ... (vezi toată discuția)
Executare silita co-imprumutat neaguionelaloredana neaguionelaloredana In 2009 am luat un credit de la brd,eu titilar credit iar sotul co-imprumutant.De aproape un an nu am mai platit ratele integral iar banca a dat creditul ... (vezi toată discuția)