Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita co-imprumutat
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita co-imprumutat

In 2009 am luat un credit de la brd,eu titilar credit iar sotul co-imprumutant.De aproape un an nu am mai platit ratele integral iar banca a dat creditul catre o firma de recuperare,iar aceasta firma ma dat in judecata pentru a-mi face oprire pe salariu.
:In momentul de fata eu sunt in CCC ,deci angajatorul nu are de unde-mi face poprire,iar sotul meu care nu mai lucreaza la firma la care lucra cind am contractat creditul,lucreaza in strainatate unde i s-a deschis cont avind doua carduri:1 card care ii intra minim pe economie in tara,iar al 2 care ii intra banii in strainatate in euro
Intrebarea mea este:el fiind co-imprumutant ii poate opri banii in strainatate pe cardul de acolo(are alt cont decit cel de la banca)s-au ii poate opri decit banii
care ii intra pe cardul din tara,adica minim pe economie,s-au nu-l poate gasi desi cardurile s-au facut la bucuresti.
Multumesc!
Daca firma de recuperari v-a dat in judecata numai pe dvs., atunci sotul nu are nici o calitate in cauza respectiva si deci nu poate fi executat silit nici un cont al acestuia. Mai mult, daca banca era corecta si nu ar fi urmarit sa creasca veniturile din dobanzi pentru neachitarea creditului, ar fi solicitat angajatorului sotului , avand in vedere calitatea de co-imprumutat a acestuia, sa ii faca popriri din salariul avut. Insa, atata timp cat nu exista un titlu executoriu incuviintat de instant nici o entitate nu il poate executa pe sot indifferent cate carduri are....
Cred ca pe amindoi ne-a dat in judecata,momentan nu am primit nimic,dar am fost sunata de o d-na care mi-a spus ca dosarul a fost trimis spre executare,si am intrat pe saitul judecatoriei si am vazut ca sedinta a fost pe 26.09.13 si suntem trecuti amindoi ca debitori,iar daca banca a sunat la angajator,el nu mai lucreaza unde lucra atunci cind am facut creditul de 4 ani,iar in strainatate este plecat de 2 luni dar nu a facut un dosar de angajare cum se procedeaza cind te angajezi,dar i-a dat aceste 2 carduri,probabil ia facut un contract de munca pe perioada determinata(ptr. a avea acea firma acoperire) pentru ca daca el nu vrea sa mai lucreaze acolo poate pleca de miine,de aceea ma gindesc daca banca ii poate retrage banii,s-au bloca ,conturile.Cardul in care intra euro este la el si scoate banii de acolo,cel cu minim pe economie este la mine si retrag eu banii in tara,luna trecuta i-am scos pe 20.09.dar sedinta fiind pe 26.09 nu avea cum sa-i opreasca ,dar nu stiu luna aceasta pe 20.09.13
Multumesc!
Daca s-a incuviintat executarea silita pt amandoi, atunci veti fi executati. La dvs momentan nu se poate, insa la sotul dvs vor putea fi executate conturile (atat in lei, cat si in euro) daca ele sunt deschise la banci din tara. Asta nu inseamna ca daca contul este deschis in strainatate nu va putea fi executat insa demersurile sunt mai greoaie.