Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie la banca

Buna seara,
Daca am credit la o banca pe care nu l-am mai platit de ceva timp si am un card la o alta banca pe care nu am nici un ban in momentul de fata, ulterior urmeaza sa primesc o suma de bani pe acest card, firma de recuperari creante imi poate face oprirea de bani de pe acest card???
Adica, exista posibilitatea sa nu pot intra in posesia acestor bani, pentru ca am datorie la o alta banca pe care nu am mai platit-o de ceva timp???
Multumesc mult.
Creditorul/recuperatorul cu scopul legitim recuperare debit are dreptul sa execute silit bunurile dvs mobile/imobile/carduri/drepturi salariale pana la concurenta debitului acumulat
Adica...imi poate opri suma pe care urmeaza sa o primesc?
da, exista si aceasta posibilitate numai in cazul in care firma de recuperari emite o adresa de poprire executorie, cu titlu executoriu (contractul de credit, de exemplu) catre banca unde aveti cardul. Banca unde aveti cardul devine astfel tert poprit si este obligata sa execute ordinele organului de executare (firma de recuperari) privind disponibilitatile dvs din cont. Daca aceste fonduri provin din salarii se va popri doar o treime din suma, conform Codului Fiscal.