avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... executare silita salariu obtinut in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

executare silita salariu obtinut in strainatate

Sunt angajat intr-o unitate militara si urmeaza sa fiu dislocat sa execut o misiune in strainatate, salariul fiind platit de catre NATO si virat in tara. Intrebarea mea este daca am hotarare de executare silita pentru o datorie la banca, este posibil ca aceasta sa-mi faca poprire pe veniturile din strainatate chiar daca solicit virarea acestora intr-un cont din alta tara?
Ce sanse am sa pacalesc banca ca sa evit executarea silita?
Mentionez ca nu am alte bunuri imobile si mobile pe care banca ar putea sa puna sechestru.
Cel mai recent răspuns: jondoe1 , utilizator 12:57, 30 Ianuarie 2011
da poate face poprire in cazul cand banii intra in contul tau din tara,daca virezi bani intr-un cont din strainatate nu poate sa-ti opreasca banii
deschide-ti un cont in strainatate si solicita si un card atasat contului,cand vi in tara scoti banii din contul din strainatate cu cardul emis acolo
vezi ca,comisioanele sunt cam mari cand scoti banii de la bancomat in romania de la 3 euro in sus dar decat sa-i dai bancii la care ai credit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita- cuantum poprire ContSters313331 ContSters313331 Am fost executat silit de catre un executor judecatoresc pt ca am ramas in urma cu ratele la banca executarea silita s-a facut cu proprire pe salariu mai ... (vezi toată discuția)
Salariu in contul sotiei smart28 smart28 Buna ziua. Am probleme cu achitarea datoriei catre banci (un credit de nevoi personale simplu). Momentan primesc salariu \"in mana\", insa va trebui sa imi fac ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu fara incuviintarea executarii silite - abuz banca davidescucostel davidescucostel Buna ziua Problema mea este urmatoarea : - in urma cu 4 ani am facut un imprumut de nevoi personale la banca . Am achitat o buna perioada ratele , dar ... (vezi toată discuția)