Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societati comerciale - platitoare sau nu de TVA ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societati comerciale - platitoare sau nu de TVA ?

Buna ziua.
Vreau sa-mi infiintez o societate comerciala dar nu prea stiu care sunt avantajele si dezavantajele in situatia de a fi platitoare sau nu de TVA. Ma poate ajuta cineva?
Depinde de domeniul de activitate al societatii. Daca discutam de prestari servicii efectuate catre persoane fizice ar fi indicat ca societatea sa nu fie platitor de TVA.