Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Separare apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Separare apa rece

Buna ziua!

Blocul meu are contor general de apa rece la 2 scari si am cerut sa avem fiecare scara cate un contor , pentru ca asa mi se pare normal, dar furnizorul de apa ne-a cerut 1000 ron pentru montare apometru, plus lucrarea de la contor la bloc o suportam tot noi.
Ce trebuie sa mai suportam?
Acest francez care a cumparat Apa Nova nu are obligatia sa aduca o buna calitate serviciilor?

Nu mi se pare corect sa fim contorizati tot pe modelul ceausist.
Unde trebuie sa ma plang?(pentru ca Vlad Tepes nu mai este si alta persoana capabila eu nu cunosc)

Cu stima,
Simona Bardea.

Va multumesc pentru timpul acordat!
Operatorul are obligatia de a monta contorul la bransament pe cheltuiala sa. Pentru nerespectarea acestei conditii puteti sesiza reprezentantii consiliului municipal/local.
Furnizorul de servicii utilitati,detine obligatia legala de montare contor general
Instalare contoarele individuale pe scari/tronsoane ,cu instalatia aferenta,reprezinta si incumba responsabilitatea solicitantului
ynocentta a scris:
Furnizorul de servicii utilitati,detine obligatia legala de montare contor general
Instalare contoarele individuale pe scari/tronsoane ,cu instalatia aferenta,reprezinta si incumba responsabilitatea solicitantului

Important pentru raspunsul la intrebare nu este cate scari are blocul.
Trebuie stiut cine este consumatorul contractual: Asociatia de Propietari pe bloc sau exista Asociatie pentru 1 scara (cunosc exemple de separare de acest tip),
legalmgm, utilizator
SimonaBardea a scris:

Buna ziua!

Blocul meu are contor general de apa rece la 2 scari si am cerut sa avem fiecare scara cate un contor , pentru ca asa mi se pare normal,

In conditiile in care furnizorul de utilitati a instalat bransament general,dupa cum mentioneaza autoarea topicului,orice interventie,modificare la cererea beneficiarului,inclusiv verificarea metrologica ,se realizeaza pe cheltuiala acestuia
ynocentta, utilizator
Furnizorul de apa rece a montat un bransament la nivel de condominiu, atat cat era in proiectul cladirii.

Faptul ca asociatia de proprietari "s-a spart" pe mai multe scari, aceasta deja nu mai este datoria furnizorului, ci "luxul" acestor asociatii constituite pe scari.

Deci constructia de bransament pe fiecare scara si montarea contorului respectiv se face pe cheltuiala asociatiei respective, deoarece infrastructura incepand de la conducata principala pana in subsolul blocului si mai departe ramificata pana in apartamente (partea verticala) este proprietatea comuna.
Asta in privinta furnizorului de apa rece.

Furnizorul de agent termic are alte reglementari.

Proprietatea si mentinerea ei in conditii bune costa, luxul de a o imbunatati costa si mai mult!