Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... ATRIBUTII INSPECTOR FISCAL
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

ATRIBUTII INSPECTOR FISCAL

In anul 2007 am depus la Administratia Finantelor Publice declaratia de venit pentru PFA in care am declarat venituri mai mari de 35000 Eur, conform cu realitatea, nestiind ca devin platitoare de TVA. INspectorul mi-a primit actele si nu am fost instiintata ca trebuie sa platesc si TVA iar in urma unui control efectuat in anul 2010 de cei de la Directia finantelor publice mi s-a imputat atat TVA-ul din urma cat si majorari de intarziere care sunt foarte mari. Doresc sa fac contestatie si sa solicit imputarea majorarilor de intarziere inspectorului care mi-a verificat actele si care nu m-a instiintat ca sunt platitor de TVA dar nu stiu in ce baza legala. Are inspectorul obligatia de a instiinta si impune PFA cand constata ca depaseste suma de 35.00 EUR?
limita e impusa de codul fiscal trebuia sa stii acest lucru cind ai infiintat pfa,trebuie sa platesti tva si penalitati