Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din magazin - Germania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din magazin - Germania

si eu am furat in germania dar la iesire din Karstadt ma oprit o civila nu stiam cine e si am facut pe prostu si am incercat sa plec .... ma imobilizat cu una din vanzatoare a chemat politia apoi dus am fost si amprentat acum am primit o instiintare cu o condamnare de 1 an ca era cu violenta bla bla zic ei si am incercat sa fug .... si mi-au dat o incadrare intre furt si talharie ,acum am cautat sa iau un avocat poate el sa ma ajute sa obtin o amenda administrativa si nu 1 an de puscarie ?? va rog sa imi preciza-ti ca unii asta fac te asigura ca scapi da mai tare te infunda ..... si am nevoie si de av roman ca nu prea stiu germana ...
Sunt foarte putini avocati romani,specialisti in drept german,nu cred ca exista vreunul pe acest site,motiv pentru care va sfatuiesc sa angajati unul din acea tara,care este cunoscator al acelei legislatii.
Pe de alta parte,acel" bla,bla",probabil ca inseamna deposedare prin violenta,cam acesta fiind continutul infractiunii de talharie,cam pe oriunde .
Cred ca trebuie sa va cautati o ocupatie si avocat german bun.
nu cunosc cuantumurile pedepselor din germania dar pentru o asa fapta in romania luati lejer cel putin 3 ani.
daca legislatia germana permite si aveti cunostinta ca la fapte ca si cea savarsita de dvs se aplica si amenzi administrative atunci merita incercat.
succes
am furat din magazin un parfum si o geanta am ajuns la iesire si o d-na ma oprit am incercat sa ii dau geanta in care se afla si parfumul dar ea a inceput sa strige sa vina un barbat sa ma imobilizeze si mau dus intr-o magazie apoi a venit politia si mau dus ata a fost nu am atins pe nimeni nu am vrut sa fug cu cele furate dar ei asta zic si eu acum ce pot sa fac sa imi iau un av el crede-ti ca ma va ajuta in acest sens???
Discutia mi se pare inutila pentru ca numai un avocat german va poate ajuta in mod efectiv,inclusiv cu privire la schimbarea incadrarii,daca este cazul