avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare firma

Buna ziua! As dori si eu un mic ajutor in ceea ce priveste vanzarea unei firme.
Am o firma(SC),infiintata in 2009 in Constanta si am gasit un cumparator din Bucuresti.
As dori sa stiu ce pasi trebuiesc urmati.Este nevoie ca cei din Bucuresti sa se deplaseze la Constanta sau se pot trimite actele prin curierat?

Cum se procedeaza mai exact? Am inteles ca trebuie sa radiez firma ..Ce acte trebuiesc intocmite care sunt pasii exacti?

Multumesc mult de tot.

1.Actele, respectiv contractul de cesiune parti social, se poate semna si prin corespondenta.
2.Nu este nevoie sa radiati firma.Daca ati radia-o ar fi ca si cum ati vinde ceva care nu mai exista.
3.Daca mai aveti nevoie de precizari suplimentare putem discuta telefonic sau prin mail.

Succes!
~ Conținut șters la cerere ~
Se face cesiune de parti sociale. Se pot semna prin curier, iar dvs le depuneti la ONRC Constanta. Actele sunt:
Contract de cesiune parti sociale.
Hotarare AGA.
Act constitutiv actualizat.
Declaratii pe propria raspundere.
Specimen de semnatura pentru administrator.
Multumesc mult de tot pentru raspunsurile dumneavoastra.
As mai avea o rugaminte.
Imi puteti arata un model de Cesiune parti sociale(precizez ca nu am asociati) si un model de Hotarare AGA.

Multumesc inca o data.
Lasa-ti o adresa de mail sa va trimit.

Alte discuții în legătură

Documente necesare modificare asociati, administrator si sediu social mary_catalina mary_catalina Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati. Suntem un SRL cu doi asociati care am hotarat sa cesionam partile sociale unor persoane fizice, respectiv 2 ... (vezi toată discuția)
Renuntarea la partile sociale FredBlogs FredBlogs Buna ziua. Sotia mea este asociat la o firma cu tatal ei si impreuna cu alta persoana. Ea detine 10% tatal ei 80% si cealalta persoana 10%/ Sotia mea ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale birsanclaudia birsanclaudia Buna ziua! Stie cineva ce formulare orc imi trebuie completate pentru cesiune parti sociale de la asociat unic catre alt asociat unic, revocare administrator ... (vezi toată discuția)