Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Interventia mostenitorilor, in locul partii decedate, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Interventia mostenitorilor, in locul partii decedate, in proces civil

Ca sa poata sa declare recurs,in locul mamei decedate-inainte fiind parte intr-un proces civil,copiii trebuie sa dobandeasca titlul de mostenitori in urma acceptarii succesiunii?Daca nu au facut succesiune pot acestia sa aibe calitate procesuala?
multumesc!
Da, in baza actelor de stare civila.
In cazul partii decedate,pentru mostenitori se prelungeste termenul de recurs?Asta e valabil pt toate partile implicate in proces in cazul in care una din parti a decedat?Adica toti pot pune recurs dupa expirarea termenului legal?
Astept cu nerabdare un raspuns avizat!Multumesc
simo79, utilizator
Da, termenul de recurs se prelungeste doar pentru succesorii partii in litigiu. Ar fi indicat sa ne dati mai multe detalii, pentru a va putea indruma concret.