Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate

V-as ruga sa ma lamuriti care este procedura si cui trebuie sa ma adresez in vederea corectarii numelui (s-a omis o litera) unuia dintre mostenitorii mentionati pe titlul de proprietate. Va multumesc!
Buna ziua
Nu cred ca va mai corecta cineva.... Este bine ca omul al carui nume a fost gresit sa mearga la notariat impreuna cu doi cunoscuti, iar acestia sa dea o declaratie de notorietate prin care vor declara ca il cunosc pe numitul x de y ani , si ca x este una si aceeasi persoana cu ......, acesta fiind si coproprietarul imobilului situat in ... pentru care i s-a reconstituit sau constituit (dupa caz) dreptul de proprietate in baza Legii nr.18/1991 a Fondului funciar (presupun ...),declaratie ce va fi folosita in viitor de x la perfectarea oricarui act (de vanzare, donatie, inchiriere, arenda, sau intabulare in Cartea Funciara). Stie orice notar cum sa redacteze o asemenea declaratie.
ContSters134600, utilizator
Primaria emite o adresa la OCPI in care precizeaza ca numele corect este X, si alaturi de o copie a actului de identitate eventual copia procesului verbal de punere in posesie si titlul in original, trimite adresa la OCPI.
uzual primaria face adresa si dvs o duceti la ocpi ;)
Cristian Fara, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
Cu mentiunea ca respectiva corectie o face Comisia judeteana de fond funciar, impreuna cu OCPI-ul, intrucat TP-urile sunt emise de aceste doua instituii:) Primaria trimite propunerea de modificare, impreuna cu documentele justificative, catre comisia judeteana, care ia legatura cu OCPI-ul si face modificarea (cel putin in jud. nostru, acesta este circuitul).