Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CERERE RECONVENÞIONALÃ ÎN APEL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CERERE RECONVENÞIONALÃ ÎN APEL

Se poate face cerere reconvenţională la instanţa de apel,sau cerere pentru acordare de despăgubiri pentru amânarea judecării ori întârzierea punerii în executare a unei sentinţe a instanţei de fond,facute cu rea-credinţa de către una din părţi?

Vă mulţumesc anticipat!
Cod procedura civila:

CAP. 2 Judecarea apelului

Art. 294
In apel nu se poate schimba calitatea partilor, cauza sau obiectul cererii de chemare in judecata si nici nu se pot face alte cereri noi. Exceptiile de procedura si alte asemenea mijloace de aparare nu sunt considerate cereri noi.
Se vor putea cere insa dobanzi, rate, venituri ajunse la termen si orice alte despagubiri ivite dupa darea hotararii primei instante. De asemenea, se va putea solicita compensatia legala.

Deci raspunsul e nu.
Vă mulţumesc foarte mult,cu respect!