Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lipsa de folosinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lipsa de folosinta

in recurs se mai poate cere lipsa de folosinta?
C.pr.civila:

Art. 294
În apel nu se poate schimba calitatea părţilor, cauza sau obiectul cererii de chemare în judecată şi nici nu se pot face alte cereri noi. Excepţiile de procedură şi alte asemenea mijloace de apărare nu sunt considerate cereri noi.
Se vor putea cere însă dobânzi, rate, venituri ajunse la termen şi orice alte despăgubiri ivite după darea hotărârii primei instanţe. De asemenea, se va putea solicita compensaţia legală.

Daca recursul despre care faceti vorbire in topic este unul impotriva unei sentinte date fara drept de apel, textul de mai sus este valabil.

Daca este un veritabil recurs, introdus impotriva unei decizii in apel, cu atat mai mult.

Daca vreti parerea mea sincera, nu cred ca lipsa folosintei poate fi asimilata dobanzilor, ratelor, veniturilor ajunse la termen si nici nu poate fi privita ca fiind ivita dupa darea hotararii primei instante.

Ceea ce nu inseamna ca nu puteti incerca.