Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... judecata in apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

judecata in apel

La primul termen in judecata in apel as vrea sa modific catimea cererii, in sensul majorarii sumei. Mai este posibil acest lucru, sau se putea face doar inauntrul termenului de motivare a apelului?
Dacă vă judecaţi pe noul cod:

Art. 478.
(3) In apel nu se poate schimba calitatea partilor, cauza sau obiectul cererii de chemare in
judecata si nici nu se pot formula pretentii noi.
(5) Se vor putea cere, de asemenea, dobanzi, rate, venituri ajunse la termen si orice alte
despagubiri ivite dupa darea hotararii primei instante si va putea fi invocata compensatia legala.

Dacă vă judecaţi pe cel vechi:

Art. 294
În apel nu se poate schimba calitatea părţilor, cauza sau obiectul cererii de chemare în judecată şi nici nu se pot face alte cereri noi. Excepţiile de procedură şi alte asemenea mijloace de apărare nu sunt considerate cereri noi.
Se vor putea cere însă dobânzi, rate, venituri ajunse la termen şi orice alte despăgubiri ivite după darea hotărârii primei instanţe. De asemenea, se va putea solicita compensaţia legală

Deci, cu excepţiile menţionate de textele de lege, nu.