avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exista un salariu maxim pentru studii medii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exista un salariu maxim pentru studii medii?

Buna ziua.

Am auzit la un moment dat ca daca ai studii medii nu poti trece de un anumit salariu. Am incercat sa gasesc informatii cu privire la acest lucru, dar nu am reusit, si as avea rugamintea sa imi spuneti daca exista o lege prin care se interzice un salariu mai mare de...o suma X pentru cei care au studii medii.
Poate fi un angajator obligat sa nu depaseasca o limita salariala pentru un angajat care are studii medii?

Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Kalashnikov , utilizator 07:33, 26 Mai 2010
nu exista asa ceva. un angajator poate plati un salariat si necalificat cu cat vrea
Nu exista stabilit un salariu maxim pentru studii medii. Trebuie sa se respecte doar salariul minim...
Va multumesc mult!
:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu Irinelpp Irinelpp Hristos a inviat! In luna decembrie am avut salariu net 1000 RON la un salariu de 672 RON. Prin taierea sporului de tinuta si de hrana dar prin introducerea ... (vezi toată discuția)
Stabilire nivel salar ametist ametist Daca am un angajat care nu are bacalaureatul dat, dar are un curs facut de "TEHNICI DE COMERCIALIZARE MARFURI" cu durata de 30 ore la Camera de Comert, pe ce ... (vezi toată discuția)
Salariu Vioreld Vioreld salutare. firma la care muncesc are un compartiment de constructii si amenajari, dar nu aceasta este activitatea principala (codul caen este altul, nu unul ... (vezi toată discuția)