Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exista un salariu maxim pentru studii medii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exista un salariu maxim pentru studii medii?

Buna ziua.

Am auzit la un moment dat ca daca ai studii medii nu poti trece de un anumit salariu. Am incercat sa gasesc informatii cu privire la acest lucru, dar nu am reusit, si as avea rugamintea sa imi spuneti daca exista o lege prin care se interzice un salariu mai mare de...o suma X pentru cei care au studii medii.
Poate fi un angajator obligat sa nu depaseasca o limita salariala pentru un angajat care are studii medii?

Multumesc mult.
nu exista asa ceva. un angajator poate plati un salariat si necalificat cu cat vrea
Nu exista stabilit un salariu maxim pentru studii medii. Trebuie sa se respecte doar salariul minim...
Va multumesc mult!
:)