Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Termen pentru partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Termen pentru partaj

Am divorţat în aprilie 2010 după 20 de ani de căsnicie. Mai avem partajul de făcut dar am stabilit cu soţul meu să împărţim bunurile dobândite în timpul căsniciei în felul următor: (bunuri partajabile: apartament cu 4 camere, o casă cu 3 imobile, 2 maşini). Eu voi rămâne în apartamentul cu 4 camere împreună cu fiica mea de 12 ani şi voi primi o sumă de bani echivalentă cu valoarea unui etaj din clădirea cu 3 nivele. Soţul meu doreşte să-mi plătească suma de bani în termen de 2-3 ani.

Aş vrea să facem un act prin care să fie obligat să respecte termenul de plată. Unde este mai bine să întocmesc acest act şi sub ce formă?
Buna ziua !
Impartirea bunurilor se va face in cadrul procesului de partaj , conform intelegerii dintre dvs. si sot , insa in cuprinsul acestei sentinte nu poate fi introdus si termenul de plata . Oricum acesta nu poate fi mai mare de 3 ani pt ca altfel intervine termenul de prescriptie .
buna ziua .
va recomand sa faceti partaj prin instanta . sulta pe care sotul se obliga sa v-o plateasca , tb sa o primiti in termenul stabilit. acest termen nu poate fi mai mare de 3 ani , intrucat in caz contrar va interveni prescriptia .
riscati.daca vrea casa trebuie sa va dea banii ce va revin.nu trebuie sa-i acordati un termen de gratie , deoarece banii se prescriu.