Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... obiect gasit si insusit si nerestituit
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

obiect gasit si insusit si nerestituit

cum as putea sa returnez obiectul fara a-mi fi facuta public identitatea si a primi sanctiuni
Mergeti la usa proprietarului, sunati, lasati obiectul si ... run Forest, run .....:D
Probabil va referiti la posibilitatea tragerii la raspundere pe considerentul nerestituirii unui bun gasit int ermenul prevazut de lege, adica 10 zile. Insa daca sitti cui apartine bunul si i-l veti inapoia nu cred ca persoana se va supara.
a trecut aproape o luna .Este vorba de un telefon gasit intr-o institutie publica si care s-a folosit cu o alta cartela ,acum ce se mai poate face daca cazul a ajuns in atentia politiei si se poate depista dupa codul IMEI al telefonului asa am inteles ( acum chiar dac vreau sa-l restitui de buna voie tot so sa fie probleme ??
Cred ca ar trebui sa mergeti la politie si sa recunoasteti fapta,sa se retina,cu bunavointa doar nepredarea obiectului gasit,care conf.art.216 c.pen,poate fi sanctionata cu inchisoarea de la o luna la trei luni sau cu amenda.
Daca nu ati mai avut probleme cu legea(nu ati mai savarsit fapte penale),daca recunoasteti s-ar putea sa obtineti fie aplicarea unei amenzi administrative de catre procuror conf.art.18/1 c.pen,fie aplicarea unei amenzi penale,eventual cu suspendarea executarii conf.art.81 c.pen.
ContSters20980, utilizator
asa si am de gand sa fac sa-l predau