Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie sistata in urma emigrarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie sistata in urma emigrarii

Matusa mea s-a stabilit in SUA in 1983, la varsta de 60 de ani. S-a pensionat in Romania la limita de varsta. In 1990 a luat legatura cu Ambasada Romaniei pentru a afla detalii in legatura cu dreptul de a-si relua incasarea pensiei, insa situatia era confuza si a renuntat la acea vreme. Acum are 87 de ani.
Intrebari:
1. Ce demersuri trebuie sa faca pt. a reintra in drepturi
2. Daca i se restituie retroactiv pensia neincasata de atatia ani.
Va multumesc.Rodica Sima
Inteleg ca matusa dvs. a pierdut aceste drepturi intrucat a emigrat inainte de 1989. Nu mai poate solicita retroactiv pensia.

Drepturile de pensie sunt drepturi intuitu personae. Pentru a beneficia din nou de ele, matusa dvs. trebuie sa dea o procura cu caracter special oricui doreste. Procura este valabila 1 an si 6 luni iar mandatarul matusii dvs. se va ocupa de toate aspectele legate de pensie la casa teritoriala de pensii care i-a emis decizia.