Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... reziliere contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

reziliere contract

Din punct de vedere material judecatoria este competenta sa judece in prima instanta o cerere de reziliere a contractului?
Va multumesc anticipat
depinde de contract
In principiu, raspunsul este afirmativ.
Oferiti totusi mai multe detalii pentru un raspuns complet.
florinraican a scris:

In principiu, raspunsul este afirmativ.
Oferiti totusi mai multe detalii pentru un raspuns complet.

Este vorba de un contract de vanzare cumparare, iar conform acestuia litigiile urmeaza a se solutiona de catre instanta competenta din locul in care s-a incheiat contractul. De la judecatoria locului in care a fost incheiat contractul am primit citatie prin care se cere sa raspund la exceptia de necompetenta materiala. deci nu e vorba de competenta teritoriala, a locului in care a fost introdusa actiunea, ci de competenta materiala.