Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conventii civile in institutii bugetare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conventii civile in institutii bugetare

Se pot incheia contracte civile in institutii bugetare ptr. perioade determinate, in vederea desfasurarii unor activitati specifice profilului institutiei?

Postutile vacante se blocheaza. Se reduce nr. de personal. Apar probleme in desfasurarea activitatilor din diferite sectoare.
divele, utilizator
1. Conventia civila de prestari servicii (CCPS) se incheie, cu persoane fizice, numai pentru o lucrare anume (vopsit, zugravit, reparat etc), cu caracter ocazional si pe o perioada bine determinata de timp.
2. Daca incheiati CCPS aceasta se afla sub jurisdictia Codului civil. Prestatorul de servicii nu are calitatea de salariat si nu este subordonat, este partenerul de afaceri al beneficiarului de servicii.Suma stabilita ca plata nu este salariu, este o contravaloare a prestatiei. Beneficiarul plateste un impozit de 10% asupra venitului convenit iar prestatorul de servicii va plati, la finele anului, la Fisc, diferenta pana la 16%. De asemenea prestatorul de servicii va trebui sa incheie si contract de asigurare cu Casa de Sanatate.
In institutiile publice se pot incheia conventii civile dar nu in profilul institutiei .
De exemplu : i ntr-un spital pot incheia conventii civile cu informatician pentru implementarea unor programe, dar nu pot incheia cu un medic . In schimb pot incheia contract de prestari servicii cu un alt spital (sau acord de colaborare) care are specialist intr-o anumita specialitate pe care eu (spital) nu o am.