Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prezentarea in justitie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prezentarea in justitie

As dori sa stiu ,daca poate cineva sa ma ajute,daca angajatorul are obligatia sa ma invoiasca (cu plata sau fara plata)in ziua cand sunt citat la tribunal la instanta de contencios administrativ,si daca da, care este legea care-l obliga.
Fac mentiunea ca tocmai el,ANGAJATORUL, este cel reclamat la instanta sus mentionata si nu ar avea nici un interes sa ma invoiasca in acea zi.
sper sa primesc un raspuns pe aceasta tema pana pe data de 31.05.2010.
Multumesc,
VS57SNI, utilizator
In baza dovezi de prezenta la instanta,semnata de presedintele de instanta si stampilata de instanta,angajatorul are obligatia sa va invoiasca
Angajatorul nu are obligatia sa va plateasca in cazul lipsei de la locul de munca,dar are obligatia sa va acorde invoirea,in conditiile aratate mai sus.
Codul de procedura civila/penala il obliga pe angajator ca la termenul stabilit de instanta de judecata si comunicat prin citatie, sa va dea o invoire(fara plata).
Formulati si depuneti la angajator o cerere de invoire insotita de o copie dupa citatie, si nu trebuie sa mai asteptati acordul sau scris.
Aceasta invoire este dovada ca d-voastra nu lipsiti in mod nejustificat de la program.
Plata zilei respective cade in sarcina partii care v-a propus drept martor.
Si daca esti reclamant in proces, tot trebuie sa te scuteasca angajatorul?
Nu este reglementat in Codurile de procedura obligatia angajatorului de a-l invoi pe salariat in ziua cand trebuie sa se prezinte in fata instantei.
In baza dovezii ca v-ati prezentat la instanta, dovada va fi semnata de presedintele completului de judecata si stampilata, angajatorul are posibilitatea de a va motiva absenta din ziua respectiva.