Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot beneficia de concediu de risc maternal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot beneficia de concediu de risc maternal?

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 9 saptamani si deja am fost internata in spital de urgenta cu diagnosticul de iminenta de avort din cauza efortului,tin sa mentionez ca am rh-ul negativ si sotul pozitiv.Cei de la munca mi-au spus ca nu as avea de ce sa imi iau concediu de risc maternal deoarece din punctul lor de vedere fata de alte angajate ale firmei nu sunt asa multe riscuri(eu sunt casiera),cu toate astea pe fisa de expunere la riscuri profesionale apare ca sunt supusa la risc de:infectare,lovire,zgariere,intepare,miscari repetitive,stres neuropsihic,pe langa suprasolicitari ale membrelor superioare si ale coloanei si totodata manipulare greutati.Oare am vreo sansa sa primesc concediul de risc maternal ??
La recomandarea medicului specialist poti intra in concediu de risc maternal. Se completeaza de catre acesta fisa gravidei. Acesta si raportul de evaluare riscuri se prezinta medicului de medicina muncii de unde obtii avizul pentru risc maternal. Cu acesta mergi la medicul specialist si iti scrie concediul. Totusi, nu vei putea sta pana la sfarsitul sarcinii in risc maternal deoarece nu sunt decat 120 de zile, dar mai poti lua si concedii medicale de boala obisnuita, pe diagnostic specific.
chirita-alina, utilizator