avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... admitere MAI
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

admitere MAI

ce pedeapsa se primeste in urma unui furt efectuat de doua persoane, a unor obiecte in valoare de 50 de lei, dintr-un supermarket?paguba a fost platita in totalitate,iar fapta nu a fost premeditata. #-o
va conta aceasta pedeapsa la admiterea intr-o scoala de subofiteri din cadrul MAI(pompieri)?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Darie Tudor , utilizator 20:04, 26 Mai 2010
Vorbim despre furt calificat, insa cum prejudiciul nu este mare , a fost recuperat in totalitate, iar fapta nu prezinta asa un grad mare de pericol, este posibil sa scapati doar cu o amenda administrativa care nu se inscrie in cazier.
Sfatul meu este sa mergeti insotit la politie si parchet de un avocat.
Mult succes.
av.M. Hornea
De acord cu colega mea.
Cu privire la cazier si la inscrierea la o scoala de subofiteri, nu cred ca veti avea sanse!Sunt foarte stricti!
Este o vorba :"Capul face, capul trage"
Inchisoare de la 3 la 15 ani.

Da conteaza. Candidatul nu trebuie sa aiba antecedente penale ori sa fie in curs de urmarire peanala sau de judecata pentru savarsirea de infractiuni.
Daca a intrevenit reabilitarea poate sa se inscrie la scoala de subofiteri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar penal buzila alin buzila alin am fost prins in orasul natal conducand un autoturism fara a detine permis,urma sa dau examenul peste 6 zile terminasem toate orele de conducere,politistul ... (vezi toată discuția)
Amenda!!!! madonnel madonnel buna ,daca va rog sa-mi spuneti:daca se ia amenda penala ,cat timp este patat cazierul,pt furt! (vezi toată discuția)
Înscriere școala de subofițeri de pompieri cu dosar penal Zouka Zouka Bună ziua, în urma unui accident soldat doar cu pagube materiale, mi s a întocmit un dosar penal pentru conducerea sub influenta alcoolului în urma ... (vezi toată discuția)