Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda!!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda!!!!

buna ,daca va rog sa-mi spuneti:daca se ia amenda penala ,cat timp este patat cazierul,pt furt!

Conform prevederilor art. 134 C.pen, reabilitarea persoanei fizice are loc de drept în cazul condamnãrii la amendã sau la pedeapsa închisorii care nu depãseste un an, dacã în decurs de 3 ani condamnatul nu a sãvârsit nicio altã infractiune.

multumesc daniel coman,ma intereseaza daca se primeste amenda penala ,cat timp apare cazierul patat,in caz ca se doreste angajarea intro institutie de stat!!!
Apare 3 ani, iar dupa trecerea termenului de 3 ani va trebui sa formulati o
cerere de constatare a reabilitarii.
multumesc mult,mare domn,o seara placuta in continuare!!!!
Pana la reabilitarea de drept si in cazul in care aceasta nu apare operata in cazier,pana la constararea de catre instanta a acesteia printr-o hotarare definitiva,care va fi comunicata Serv.de cazier judiciar.