avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... solutia in dosarul nr. 8284/215/2010
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

solutia in dosarul nr. 8284/215/2010

eu nu inteleg ce spun acolo sunt o gramada de articole si de fapt nu stiu ce pedeapsa am , ce trebui sa fac sa pot sa conduc dinou.va rog sa va uitati poate intelegeti mai bine si sa imi spuneti si mie la ce se refeta totul. daca am suspendare si trebui sa astept sa ma duc sami ridic permisul sau daca trebui sa dau dinou multumesc
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 18:52, 27 Mai 2010
Precizati al carei instante apartine dosarul aratat de dvs.si data pronuntarii sau postati pronuntarea pentru a va lamuri.;)
Ultima modificare: Miercuri, 26 Mai 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
pronuntarea sa facut pe data de 25/05/2010. in craiova. scuzatima ca nu am specificat asta
simonette12 a scris:

Precizati al carei instante apartine dosarul aratat de dvs.si data pronuntarii sau postati pronuntarea pentru a va lamuri.;)

craiova data de 25/05/2010
Da, am vizualizat pronuntarea.Ati fost condamnat la o pedeapsa de 6 luni cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, pentru art. 87 al.1 din Oug.195/2002.Prin urmare daca hotararea va ramane definitiva, aveti un termen de incercare compus din cuantumul pedepsei aplicate plus 2 ani, total 2 ani si 6 luni, perioada in care veti avea cazier.Daca in acest interval nu veti savarsi o alta infractiune, la implinirea lui veti fi reabilitatat de drept.Atentie! in cazul savarsirii unei noi infractiuni in acest termen, instanta va revoca suspendarea conditionata si va dispune executarea in intregime a pedepsei in regim de penitenciar, pedeapsa care nu se contopeste cu pedeapsa aplicata pentru noua infractiune ( art.83 c.p).
In ceea ce priveste permisul de conducere, acesta a fost anulat si veti putea obtine un altul dupa trecerea unui an de la data ramanerii definitive a hotararii prin care ati fost condamnat.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Mai 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
simonette12 a scris:

Da, am vizualizat pronuntarea.Ati fost condamnat la o pedeapsa de 6 luni cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, pentru art. 87 al.1 din Oug.195/2002.Prin urmare daca hotararea va ramane definitiva, aveti un termen de incercare compus din cuantumul pedepsei aplicate plus 2 ani, total 2 ani si 6 luni, perioada in care veti avea cazier.Daca in acest interval nu veti savarsi o alta infractiune, la implinirea lui veti fi reabilitatat de drept.Atentie! in cazul savarsirii unei noi infractiuni in acest termen, instanta va revoca suspendarea conditionata si va dispune executarea in intregime a pedepsei in regim de penitenciar, pedeapsa care nu se contopeste cu pedeapsa aplicata pentru noua infractiune ( art.83 c.p).
In ceea ce priveste permisul de conducere, acesta a fost anulat si veti putea obtine un altul dupa trecerea unui an de la data ramanerii definitive a hotararii prin care ati fost condamnat.
dar am deja un an si jumatate decand nu am mai condus , mai trebui sa astept inca un an? iar cu amenta cum trebui sa fac daca nu am bani sa o platesc imediat, pot sa o platesc in decurs de un an, in rate

Alte discuții în legătură

Conducere cu permis suspendat - deja o condamnare, un nou dosar audiovimex audiovimex Mi i s a retinut permisul pentru ca am trecut pe culoare roshie. In intervalul de 1 luna am fost oprit dinou si mi i s a facut dosar penal si am primit 1 an ... (vezi toată discuția)
Sentinta alcool la volan sabin_is sabin_is Buna ziua! In urma cu un an am fost prims cu o alcolemie de 1.75 in sange. Am primit in urma cu o luna 1 an de inchisoare de suspendare, anularea permisului si ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea cazier judiciar- pedeapsa cu aplic.art 81 c.pen. iulianm83 iulianm83 pe 05 07 2011 a ramas definitiva o hotarare prin care am fost condamnat la 3 luni inchisoare cu suspendare si un termen de incercare de 2 ani .Cand imi pot ... (vezi toată discuția)