avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SC dat in judecata de ORC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SC dat in judecata de ORC

Buna ziua, dragi forumisti,
un prieten are o societate comerciala, fara activitate, depune la timp toate documentele necesare ( bilanturi, declaratii etc.).
Plateste si minunatul forfetar.
Dar, isi doreste sa nu mai aibe aceasta responsabilitate, ar dori sa inchida firma, dar birocratia, controalele si restul de lucruri necesare pt inchiderea societatii il depasesc in acest moment.
Primeste o cerere de chemare in judecata de catre ORC precum ca nu s-au depus situatiile anuale corespunzatoare anului 2007.
Capatul principal de cerere este dizolvarea societatii. Cu mentiunea ca, daca pana la termenul de judecata, se face dovada depunerii documentelor, se renunta la judecata.

Acum, dovezile exista, documentele s-au depus la timp, se poate demonstra in termen pt a se clarifica situatia, situatie provocata de ORC, care din motive necunoscute, nu are evidenta societatilor cum ar trebui.

Avand in vedere ca se doreste, de catre asociatul unic, inchiderea societatii, nu ar fi mai bine sa nu se prezinte la proces, sa nu depuna dovezile si astfel sa se dizolve societatea, fara a mai trece prin furcile caudine ale inchiderii? Sau sa treaca prin ele:)?


Care sunt consecintele?

Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 06:01, 27 Mai 2010
Am avutr o speta asemanatoare. Pentru nedepunerea bilantului societatea a fost dizolvata. Problema a intervenit dupa dizolvare cand a fost amendata pentru...nedepunerea bilantului...#-o
Cum amenda era destul de mare (1500 lei) am atacat pv in instanta. Intre timp a intervenit si radierea firmei.(ceruta tot de ORC).
Asa ca acum astept sa vad pe cine executa... procesul este inca pe rol.
adutescu a scris:

Acum, dovezile exista, documentele s-au depus la timp, se poate demonstra in termen pt a se clarifica situatia, situatie provocata de ORC, care din motive necunoscute, nu are evidenta societatilor cum ar trebui.

Avand in vedere ca se doreste, de catre asociatul unic, inchiderea societatii, nu ar fi mai bine sa nu se prezinte la proces, sa nu depuna dovezile si astfel sa se dizolve societatea, fara a mai trece prin furcile caudine ale inchiderii? Sau sa treaca prin ele:)?
Care sunt consecintele?

Daca nu depune intampinare cu documentele privind depunerea bilantului anexate, soc se va dizolva in conformitate cu art 237 din L31/1990.
Dupa dizolvare in conformitate cu art mentionat soc intra in lichidare
Este necesara numirea unui lichidator care sa ceara radierea
Lichidatorul este numit din oficiu !
Multumesc pentru raspunsuri!

@hornea alina
Ma ajuta speta dvs., era bine sa se fi terminat.

@adrian stoica si @cori
Ma intereseaza daca se mai face vreun control la acte, din pacate tot dosarul din 2004 e pierdut si zic eu, irecuperabil, si ar fi bine sa nu mai fie nevoie.
??
Eu am primit o citatie pe care am ignorat-o. NIMIC DUPA !
( SRL-ul meu nu mai putea sa functioneze pentru ca in codul CAEN se preciza ca : doar expert poate fi titular ) HAI PE MESS nu cunosc termeni juridici .

office_iru@yahoo.com

Alte discuții în legătură

Dizolvare -nedepunere bilant anamaria80 anamaria80 Buna ziua, o societate cu activitate suspendata primeste cerere chemare in judecata de la ORC pentru nedepunere bilant,urmand dizolvarea.Se doreste aceasta ... (vezi toată discuția)
Cum se poate interveni in actiunea inaintata de orc pentru radierea unei societati ? kem kem In situatia in care o societate are datorii si impotriva ei ORC depune la Tribunal o cerere pentru dispunerea radierii, creditorul are posibilitatea de a ... (vezi toată discuția)
Radiere srl ITD ITD Doua chestiuni la care va rog sa ma ajutati: 1.Un srl care nu mai are activitate din 2007 si nu s-a reusit lichidarea inca, daca nu se mai depune bilantul ... (vezi toată discuția)