Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minor, drepturi de vizitare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minor, drepturi de vizitare

Buna ziua. Sunt mama unui copil de un an si jumatate. Tatal ne-a parasit cand copilul avea 4 luni, dupa ce mi-a tras o bataie in toata regula. La vreo 3 luni de la separare (nu am fost casatoriti) a vazut copilul vreme de 2 ore. Tot atunci, fara sa discutam sau sa ii cer, a inceput sa-mi puna in cont bani ca si pensie alimentara. Doar ca in urma bataii i-am facut plangere penala iar din momentul in care l-au chemat la politie nu a mai venit sa isi vada copilul, nu intreaba de el, iar "pensia alimentara" a disparut aproape 6 luni ca sa reapara cam o cincime fara de cat depusese initial. Insa nu in fiecare luni, ci sporadic. In toata perioada am incercat sa il fac sa vina sa vada copilul, i-am trimis email, sms - refuza orice comunicare cu mine via telefon sau fata in fata-l-am rugat sa o viziteze pentru ca, pe masura ce creste, copilul sa stie ca are si un tata. Singura explicatie pe care mi-a dat-o mereu a fost ca nu vine pentru ca nu suporta sa ma vada. Copilul a fost in spital si atunci a venit doar cand au venit altii, pentru show, a stat 10 min si a plecat. In total anul trecut a vazut copilul de 7 ori, niciodata mai mult de 2 ore. Anul acesta de 3 ori. Am insistat mereu sa vina sa petreaca timp alaturi de copil, m-am gandit la interesul copilului de a-si cunoaste tatal si am acceptat sa petreaca 2 zile la el acasa. La 3 zile dupa ce s-a intors copilul s-a imbolnavit: spital, tratament, etc. A refuzat orice cooperare, orice incercare de a ne intelege. L-am rugat sa gasim o cale de intelegere pentru binele copilului, indiferent de ceea ce a fost intre noi, i-am scris emailuri. Degeaba. Cand i-am mai cerut bani pentru copil a refuzat, cerandu-mi sa ii fac o lista cu ce ii trebuie copilului. O perioada a facut asta, trimitand soferul la cumparaturi. De cateva luni insa nici acea lista nu o mai onoreaza, cu toata ca i-am trimis-o semnata de mine. De fiecare data cand a cumparat ceva, facea lista cu o declaratie ca am primit si eu trebuia sa semnez si sa pun data. Tatal este foarte bogat, noi insa nu prea. Locuim intr-o garsoniera. El in patru camere. Nu am actionat in instanta pana acum pentru ca m-am temut ca nu va mai veni deloc sa vada copilul. Insa vreau sa demarez o actiune. Am discutat cu 4 avocati. Unul m-a trimis "in Dorobanti", sa invat "scoala" fufelor de acolo ca sa ma port cu manusi cu tatal copilului. Unul mi-a cerut mii de euro pentru actiune. Altul imi cerea bani per infatisare, dar mi-a spus ca nu garanteaza ca va veni personal la toata termenele, ci va mai trimite cate un coleg. Sunteti multi aici. Vreau sa stiu daca risc sa imi pierd copilul si sa ii fie incredintat tatalui - cu siguranta va incerca asa ceva-. Daca nu, pot (si daca da, care e procedura?) sa solicit cat mai putine drepturi de vizitare, iar timpul petrecut sa se desfasoare numai sub directa mea supraveghere. Tatal mai are un copil din prima casatorie care acum isi uraste ambii parinti pentru ca fiecare i-a spus de mic copil ba ca ala e tampit, ba ca aia e proasta, s.a.m.d. Refuz sa vorbesc urat despre el in prezenta copilului, dar stiu ca el o va face si vreau sa imi protejez sanatatea emotionala a copilului meu. Ma ajuta faptul ca acum plangerea penala s-a transformat in inceperea urmaririi penale (dosarul e deja la parchet, pe finalizare)? Multumesc.
Formulati in instanta o actiune prin care solicitati ca minorul sa va fie incredintat spre crestere si educare.
In functie de probatoriul administrat in cauza (inscrisuri,martori,interogatoriu,ancheta sociala efectuata in cauza),dar si de conditiile de crestere si ingrijire oferite de fiecare dintre parinti,instanta va hotari carui parinte ii va incredinta copilul.
Avand insa in vedere varsta foarte frageda a fetitei,cred ca aveti mari sanse ca aceasta sa va fie incredintata dvs.
luiza2008, utilizator
Multumesc, teoria o stiu. Ma intereseaza detalii pe care eu, nespecialista, nu am de unde sa le stiu. Care este cel mai bun probatoriu (sms, email- sunt acceptate ca si proba?) ? Ce inseamna un martor bun, care sa ne fie favorabil noua (cum sa vina cineva si sa spuna "nu l-am vazut pe tata sa o viziteze" ca doar nu sta legat ombilical de noi ?) ? In ce conditii as putea pierde incredintarea?
Credeti-ma ca maine m-as duce la o consultatie avocatiala, inca o data, cu plata cum e normal, insa am fost si toata lumea vorbeste la modul general.
Intrebare: un avocat e normal sa se ocupe de procurarea unor documente legale sau asta o fac eu ? In speta, date financiare gen bilant contabil, sa zicem?
Multumesc.
Martori pot fi vecini, prieteni care pot declara ca nu l-au vazut niciodata pe tatal minorului, nu trebuie sa fie "legati ombilical", dar la o zi de nastere, la o sarbatoare ( Craciun, Paste) pot spune ca nu a fost vazut, nu e mare inginerie.
Instanta apreciaza daca admite ca probe sms-urile sau e-mailurile.
Nu se ocupa avocatul de procurarea de documente, dvs. ii puneti la dispozitie dosarul cauzei; eventual solicitati instantei care va dispune daca admite solicitarea.
Eu am 3 copii cu fostul sot care e foarte bogat. Mi-am dus singura procesul de pensie alimentara (pana la Curtea de Apel) si am castigat procent din TOATE veniturile, inclusiv dividende. Atunci, el si-a "vandut" partile sociale mamei lui, asa ca acum nu mai are venituri.

Sfatul meu:
Daca are salariul mare, cereti procent din venituri.
Daca are firma pe profit, mai bine ar fi sa cereti suma fixa, raportat la veniturile realizate.

Aveti grija la urmatoarele aspecte, in cazul in care are firma pe profit: la calculul pensiei alimentare se au in vedere veniturile pe ultimele 6 luni. Atentie, dividendele obtinute pe anul 2008 reprezinta venituri ale anului 2009, iar cele pe 2009 sunt venituri ale anului 2010.
Acum, noi suntem in luna mai 2010, deci, ar trebui sa ne raportam la veniturile din dividendele pe anul trecut. Bilantul s-a depus de curand, dar asta nu inseamna ca dividendele s-au si platit.
Daca nu s-au platit, firma va trimite o adeverinta de venit in care dividendele constituite nu sunt incluse. Va trebui sa va luptati un pic cu instanta ca sa va calculeze aceste venituri. (Pe de alta parte, daca aceste dividende nu sunt platite in termen de 6 luni, firma este in debit fata de asociat si ii datoreaza dobanda legala pt sumele neplatite.)
Insa, daca asteptati sa il dati in judecata dupa ce si-a incasat dividendele, sumele intra in calcul, dar, intrucat sentinta dispune plata pensiei alimentare incepand cu data chemarii in judecata, inseamna ca el nu va mai avea ce sa va mai dea, pentru ca nu mai are nimic de incasat pana la anul pe vremea asta. Iar in acest timp isi poate organiza in asa fel contabiltatea incat sa iasa pe "pierdere".

Asa ca, pentru a decide care este calea potrivita, este nevoie de ceva mai multe date, destul de amanuntite pentru a face o analiza atenta a situatiei.

In ceea ce priveste incredintarea minorului, nu aveti de ce sa va faceti probleme ca stati in garsoniera iar el la 4 camere. "Interesul minorului" este apreciat de instanta de judecata. Si instantele noastre nu interpreteaza acest concept doar prin aprecierea situatiei materiale a parintilor. Interesul minorului nu este sa poata primi cirese in decembrie, sa aiba papusi doar peste nivel de Barbie sau ATV la 10 ani. Interesul minorului este sa fie iubit, ingrijit si educat. Aici va ajuta faptul ca s-a dezinteresat de copil.
Eu am castigat cei 3 copii desi nu aveam decat un apt. de 2 camere si nu aveam servici la vremea procesului, in timp ce el a ramas in vila noastra cu piscina interioara.

Si nu va mai straduiti sa ii creati o legatura cu copilul. Consecintele emotionale sunt nefaste, atat pt dvs. cat si pt. copil. Va rog sa ma credti ca vorbesc din experieneta. (Dar prefer sa nu dezvolt subiectul aici.) Al treilea copil avea 1 an cand am divortat si, dupa 3 "vizite" in primele 6 luni, nu l-a mai vazut. Si, va rog sa ma credti, nu sufera nimeni de lipsa lui.

Daca aveti nevoie de mai multe date, imi puteti trimite mesaj privat.

Va doresc multa putere si rabdare!