Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare limita varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare limita varsta

Cum se inchide un carnet de munca dupa noua lege 49/19.03.2010 daca persoana a lucrat in grupa de munca si conform acestor conditii are o reducere de 6-7 ani pentru aiesi la pensie inainte de varsta standard adica 65 ani pt. barbati.
Se inceteaza contractul de munca cu art. 56 lit "d" ? se face doar solicitare si se tine salariatul la serviciu pana la sosirea deciziei de pensionare?
va multumesc
Potrivit noilor reglementari, c.i.m. va inceta de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.
Pentru a intari raspunsul colegului @freeelis cititi si:
www.avocatnet.ro/content/art...