avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cerere pensionare limita varsta - itm-ul cere ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cerere pensionare limita varsta - itm-ul cere incetarea contractului!

Am salariata care a depus la firma cerere prin care solicita iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Cei de la Inspectoratul de Munca nu au vrut sa o vizeze si sa scrie in carnet pe motiv ca legea pensiilor s-a schimbat si mai nou contractul de munca se inceteaza cu data la care ea (angajata )solicita pensionarea pentru limita de varsta.
Eu stiam ca procedura este alta: cererea dansei se inscrie in carnetul de munca ca si propunere ptr pensie iar dupa ce casa de pensii elibereaza decizia se face incetarea contractului propriu zisa!!!!Va rog sa imi spuneti cum este corect sa procedez pentru ca dau peste 1000 de pareri!!!
Cu multumiri
Corina Trandafir
Ultima modificare: Miercuri, 7 Iulie 2010
corina.trandafir, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:26, 7 Iulie 2010
Din cate stiu eu mai intai se incheie C.M. -ul.
1. Raspunsul ITM se bazeaza pe Codul muncii, asa cum a fost modificat de Legea 49/2010, care spune:
Art.56 - Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
...
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.
2. Intrati si pe:
www.avocatnet.ro/content/con...
si vedeti si punctul de vedere al CNPAS.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 49 din 2010 mmarianne mmarianne Buna ziua, In MOF 195/29 martie 2010 a aparut Legea 49, care modifica, atat Legea Pensiilor, cat si Codul Muncii. Astfel, CIM inceteaza la data indeplinirii ... (vezi toată discuția)
Modificari prin legea 49 din 2010 geoanca31 geoanca31 1)cum inceteaza CIM al unui salariat pensionat pt. invaliditate, respectiv pensie anticipata?cu ce art. din codul muncii? (vezi toată discuția)
Pensionare - limita de varsta bvr bvr Buna ziua! Am un angajat nascut in data de 12.11.1946. In octombrie 2010 doreste sa se pensioneze pentru limita de varsta. Imi puteti spune, va rog, ce ... (vezi toată discuția)