Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional

Va rog frumos sa imi raspundeti si mie la o intrebare.Vreau sa fac un credit si mi-au cerut act aditional pentru schimbare de nume(sunt casatorita de curand dar in CIM sunt cu numele de fata,si nici carte de munca nu am inca).Eu nu am nici un act aditional facut pt asa ceva.Trebuia sa am?Si unde scrie
u_ella, utilizator
Primul lucru prin care se identifica un om este numele. Normal ca trebuie sa faci aditional, asta macar ca sa actualizezi datele tale din soc resp. La banca e posibil sa accepte, uneori, si CIM initial + copie certif casat.
Cred insa ca cel mai corect este aditionalul. Sau mai sigur pentru banca. ia-o cum vrei.
eu vorbesc din punct de vedere legal.Stiu ca actul aditional se face in momentul in care se schimba una din caluzele din contract(exp.salariul,functia).Pt toate celalalte exista CNP.Adika daca fac act aditional pt nume trebuie sa fac si pt fiecare data cand imi schimb adresa?nu mi se pare logic.Si scuza-ma dar nu cred ca prin nume se identifica cineva,ce faci cand cineva are accelasi nume ca al tau.....nu cumva CNP-ul te salveaza
u_ella, utilizator
In legatura cu legalitatea contractului dv. cu societatea, nu e neaparata nevoie, insa depinde de prevederi...
In raport cu alte institutii, banca in speta, si eu as cere acelasi lucru. Si asta pentru ca, in caz de vreo incurcatura, banca se dovedeste de buna-credinta. Chestiunea cu: avem alte date si reiese ca eu sunt persoana, nu prea merge la banci.
Faptul ca numele nu este unic nu face ca el sa nu ramana primul lucru de identificare a persoanei. Este o dovada a bunei diligente sa ceri unui potential debitor al tau toate actele cu datele actualizate. E simplu si gasesc normal... Nu comparati logica zilnica si pe cea juridica, desi au puncte comune nu sunt la fel. Juridic se gandeste altfel: eu am anumiti parametri de identificare a persoanei si toti trebuie sa fie corecti. Chiar daca, din mai putine date, as trage concluzia, fara putinta de tagada, ca este aceeasi persoana, eu trebuie sa verific toti parametrii. Si sunt destule exemple in practica de verificari superficiale care au adus pagube bancilor.
E ca si cum ma duc la banca si am cartea de identitate expirata. Punem certificatul de nastere, CIM etc si actul expirat si reiese foarte clar ca eu sunt acea persoana si sunt unica prin CNP. Nici o banca insa nu va accepta asa ceva vreodata.
Bancile isi iau asigurari peste normal (asa ni se pare noua), daca am face similar nu am mai ajunga in instante atat...
ok,poate asa are banca respectiva cerintele.Insa pe mine ma si intereseaza acum daca trebuie facut acest act.Nu numai pentru mine dar si pt altii din cadrul firmei care s-au casatorit.Crezi tu ca va accepta itm-ul sa ma duc cu un astfel de act aditional la ei si sa-mi puna un nr si o semnatura pe el?:-/ Si inca odata intreb:unde scrie in codul muncii ca trebuie un astfel de act?sau ma rog alt cod....ceva pe care se bazeaza si banca.Pt ca daca nu scrie nicaieri,atunci pot si eu replica bancii ca nu se fac astfel de acte aditionale.
la datele angajatului in CIM apare CNP-ul....deci exista date de identificare. Actul aditional se incheie cu acordul partilor, ori la schimbarea numelui nu ati solicitat acordul angajatorului :)).
Dar sunt societati care fac intr-adevar act aditional in cazul schimbarii numelui si unele ITM-uri le inregistreaza :).