Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ridicare certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ridicare certificat de nastere

Buna ziua!

Cu acordul tatalui, numele de familie al minorului a fost schimbat. Toate demersurile au fost facute, mai putin ridicarea noului certificat de nastere.
Cum se poate proceda pentru a ridica certificatul de nastere o alta persoana intrucat mama si minorul locuiesc in strainatate?
Va multumesc pentru raspunsuri!
DELEGATUL VA TREBUI SA AIBA O IMPUTERNICIRE NOTARIALA SAU AVOCATIALA
prin procura notariala, mergeti la ambasada ori consulatul Romaniei din tara respectiva pentru perfectarea actului .
Este un drum foarte lung pana la cel mai apropiat consulat si prefer sa il evit Este oare posibil sa fac procura la notariat si apoi sa o trimit in Romania? Si daca da, nu stiu cum se procedeaza, se traduce,se legalizeaza....?
Faceti procura la notar - si, probabil, va fi facuta in limba statului de resedinta. Ori o traduceti dv in limba romana, acolo, ori o va traduce mandatarul, aici (traducerea va fi legalizata - aici).

trope_doi, utilizator
In acest caz, o voi face la notariat!
Este vorba de o Procura simpla sau o Procura speciala?
Traducerea in limba romana, in Franta, unde trebuie facuta? Este nevoie si de apostila?