Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doresc infiinatre SRL sau AF
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doresc infiinatre SRL sau AF

Buna ziua intentionez sa infiintez o societate comerciala si as dori niste lamuriri.
Cum este de preferat sainfiintezi un srl sau af ptr ca am inteles ca la srl se platesc mai multe taxe si impozite iar la af mai putine .O alta dilema ar fi cu impozitul forfetar nu stiu ptr cine se aplica la srl sau la af.
Firma pe care doresc sa o infiintez doresc sa aiba ca obiecte de activitate urmatoarele :
-comert cu amanuntul ;
-patiserie:
-ceva legat de constructii:
-benzinarie;
-distribuire de cafea calda de la tonomat.
Se poate infiinta asa ceva ?Am inteles ca ar fi niste facilitati daca firma este considerata nou infiintata iar persoana care infiinteaza firma sa aiba max;35 ani.
Va multumesc.
Pentru lamuriri complete vizitati site-ul Oficiului National al aRagistrului Comertului la adresa [ link extern ] .
Succes!
Infiintati intreprindere individuala pentru ca nu se aplica impozitul forfetar, dar trebuie sa aveti o diploma intr-una din activitatile care doriti sa le desfasurati.