Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa concediu crestere copil

pe 19 mai 2010 am terminat concediul crestere copil si nu imi este acceptat dosarul de somaj deoarece nu este operat in cartea de munca de la 31 aug 2008, in conditiile in care contractul de munca pe per determinata a expirat la acea data.
In aceste conditii, cine ar trebui sa opereze incetarea concediul crestere copil in cartea de munca?
Eu sunt un angajator care am avut 3 angajate in situatia dvs. Diferenta er aca angajatele mele aveau contract de munca pe per. nedeterminata. In periada de 2 ani cat au fost in crestere copil, cartea de munca a ramas la ITM, acolo s-a operat acest lucru. Dupa incherea celor 2 ani eu am comunicat la ITM faptul ca angajatele au intrat in restrangere activitate ( art. 65. C. Muncii) si se pregateste dosarul ptr somaj. Acum, daca dvs din aug 2008 si pana la aceasta data nu ati avut practic nici un ontract de munca, intrucat el incetase, nu cred ca aveti dreptul la somaj. Dar, ca sa nu va dau informatii false, va puteti duce la AJOFM din orasul dvs si intrebati concret pe speta dvs.
O zi buna!
1. Daca nu gasiti intelegere la angajator, mergeti la ITM sa va inchida carnetul de munca in baza incetarii de drept a CIM pe perioada determinata si a expirarii CCC pana la 2 ani.
2. Beneficiati de indemnizatie de somaj deoarece in adeverinta cu salariile se trec cele 12 luni inainte de a intra in CCC pana la 2 ani.
Va multumesc mult!
Problema este ca a fost operata in catrea de munca incheierea contractului, dar nu vor sa opereze nici la Casa de Pensii, nici la ITM incheierea concediului crestere copil
1. Mergeti la Primarie sau la Agentia de Prestatii Sociale(unde ati depus dosarul pentru CCC) si cereti o adeverinta cu perioada in care ati fost in CCC.
2. Pe baza acestei adeverinte ITM poate face inregistrarea in carnetul de munca.
3. Sau deceti adeverinta direct la AJOFM, fara sa mai fie inregistrata in carnetul de munca.
4. Si fostul angajator poate sa faca inscrierea pe baza adeverintei, daca vrea.
5. Cand ati intrat in CCC pana la 2 ani, catre cine ati facut cererea sa va aprobe intrarea in CCC, cerere pe care ati pus-o la dosar?