Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calatoria minorului in UE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calatoria minorului in UE

Eu sunt un baiat de 17 ani si jumatate implinesc 18 in Octombrie.De moment traiesc in Spania cu parintii mei de multa vreme si as vrea ca vara asta sa merg in Romania sa-mi petrec vacanta de vara. Intrebarea mea este:
Am nevoie de imputernicire de la parintii mei ca sa pot caltorii singur sau pot sa calatoresc fara? Am auzit cateva persoane spunand ca nu iar alte persoane mi-au spus cazuri in care s-a putut calatorii deoarece persoana respectiva implineste 18 in curand, bine ca acea persoana avea cetatenia spaniola iar eu romana.
Din Spania in Romania puteti veni singur, fara nici o imputernicire.
Insa, la intoarcerea in Spania, ca sa puteti iesi din Romania, aveti nevoie de imputernicire de la parintii dvs., precum ca le permit insotitorilor de bord ( daca plecati cu avionul*) de la firma de transport aerian X sa va preia de la check-in si sa va predea reprezentantului legal in aeroportul de destinatie. Trebuie sa va interesati la compania aeriana cu care veti calatori daca au acest serviciu, de insotire minori.
De mentionat ca imputernicirea se face la consulatul roman din Spania.

* daca mergeti cu alt mijloc de transport in comun in afara de avion, trebuie sa fiti insotit de un major, si la iesirea din tara, trebuie sa prezinte si imputernicire si cazier judiciar

Ana-Maria Dutescu, Avocat